Start Rocznik 2023 (nr 135-146) nr 145 Spacery po Rabce str.11
Spacery po Rabce str.11 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 28 listopada 2023 08:30

Na pół roku przed wyborami samorządowymi podziały w Radzie Miejskiej oraz konflikt na linii Burmistrz-Rada zaczynają się zdecydowanie nasilać. Podczas październikowej, LXXIV, sesji RM część Radnych podjęła uchwałę w sprawie zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw przez burmistrza Leszka Świdra. Przestępstwa mają polegać na poświadczeniu nieprawdy i niedopełnieniu obowiązków, a podstawą jest oświadczenie Burmistrza Leszka Świdra, opublikowane w mediach społecznościowych, w którym zarzucił on części Radnych rozgrywki personalne, wywoływanie awantur i zwrócił się do nich z apelem o opamiętanie i powrót na drogę normalności, czyli pracy na rzecz mieszkańców. Zanim przystąpiono do omawiania tego punktu obrad, Burmistrz i siedmiu Radnych opuścili salę. Pozostali Radni w liczbie ośmiu, (stanowili więc kworum), przy siedmiu głosach „za”, przyjęli uchwałę w sprawie zawiadomienia do prokuratury. Także podczas nieobecności Burmistrza i części Radnych, ci sami Radni podjęli jeszcze jedną uchwałę, w sprawie apelu do Burmistrza Rabki-Zdroju oraz Sądu Rejonowego w Nowym Targu, dotyczącego wypowiedzenia przez Burmistrza Rabki-Zdroju umowy o pracę pracownikowi zatrudnionemu na samodzielnym stanowisku urzędniczym w Biurze Obsługi Rady Miejskiej. W odpowiedzi na te uchwały Burmistrz wystosował swój apel, w którym oświadczył: Sytuacja jest tak absurdalna, że postanowiłem nie uczestniczyć w tych igrzyskach. Już komuniści mówili daj mi człowieka a my znajdziemy na niego paragraf. Mogę tylko podziękować tym radnym, którzy nie dali się wciągnąć w ten smutny spektakl. Zupełnie inaczej wyobrażam sobie współpracę na linii Burmistrz - Radni. Pomimo różnicy zdań mieszkańcy oczekują od nas pracy na rzecz gminy a nie rozgrywanie personalnych ambicji. Przed nami 6 miesięcy kadencji i dużo wyzwań, np. przebudowa i remont szpitala, remonty dróg po ulewach, termomodernizacja szkół, remont rynku, ul. Zakopiańska i wiele innych zadań, na których powinniśmy się skoncentrować. Zarzewiem konfliktu pozostaje sprawa zwolnienia w lipcu br. wieloletniej pracownicy biura Rady.

Tymczasem willa „Trzy Róże”, która przez ponad 100 lat była wizytówką Rabki, zniknęła z naszego krajobrazu. Gdy kilka lat temu FRRR chciała przejąć budynek, aby stworzyć w nim swoją siedzibę, nie pozwolono na usunięcie choćby oryginalnej deski. Gdy Fundacja przedstawiła projekt remontu, nienaruszający zewnętrznego wyglądu budynku, ale dostosowujący go do stanu użyteczności i dzisiejszych rozwiązań, konserwator zabytków zdecydowanie odmówił udzielenia zezwolenia. A tu proszę, jedno popołudnie i budynku nie ma. Pewnie zostanie odbudowany, ale czy - podobnie jak willa „”Wawel, która po podobnych zabiegach straciła cały swój zakopiański charakter - nadal będzie przykładem wczesno-uzdrowiskowej zabudowy miasta? W jakim kierunku podąża rozwój Rabki?

Niszczymy i nie dbamy o zabytkowe budynki, zabudowujemy okoliczne góry, Grzebień, szlak na Maciejową, Krzywoń, okolice kościółka św. Krzyża na Piątkowej, a niektóre modernistyczne budynki po remontach nie mają nic wspólnego z historycznym pierwowzorem.

Jak odnawiać stare budynki pokazali panowie Adam i Wojciech Pisarczykowie, którzy za odnowienie „Organistówki” zostali wyróżnieni nagrodą im. Mariana Korneckiego. Równie pięknie prezentuje się „Kadenówka”, o której remont zadbali Paulina Ołowska z mężem. A co będzie z „Trzema Różami”?

15 października wybieraliśmy posłów i senatorów oraz mogliśmy odpowiedzieć na wymyślone przez rząd pytania referendalne. Państwowa Komisja Wyborcza już we wtorek, 17 października, ogłosiła ogólnopolskie wyniki wyborów do Sejmu, Senatu i referendum. A w Rabce? Na oficjalnej stronie miasta do chwili zamknięcia numeru - 31 października - brak jakiejkolwiek informacji o wynikach wyborów w naszej gminie, a w BIP, w zakładce Wybory Sejm Senat 2023 ostania informacja to... raport o liczbie wyborców z godziny 17:00. Sprawdziłem, czy w BIP są wyniki z poprzednich wyborów i okazało się, że są nie tylko wyniki wyborów, ale także protokoły z wyborów do Sejmu i Senatu w 2019 roku. Wtedy ze wszystkich komisji obwodowych w Rabce i zostały opublikowane już na drugi dzień po wyborach na stronie miasta. Kiedyś się dało, a dzisiaj...

Jak więc głosowaliśmy w Rabce? Niestety, nie mamy danych z poszczególnych komisji obwodowych, ale zebraliśmy dane ze strony PKW dla całej Rabki i dla porównania z całej Polski, okręgu i powiatu.